Skip Navigation Links.
Duyuru Selen Net
Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi açıldı Selen Net
Bookmark and Share 03.01.2010

Huawei, 15. Ar-Ge merkezini 27 Şubat 2010 tarihinde İstanbul'da açtı.

Yeni nesil telekomünikasyon hizmetleri sunan Huawei, Türkiye Ar-Ge Merkezi'ni 27 Şubat 2010 tarihinde İstanbul-Ümraniye'de açtı. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi açılışı, T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Gong Xiaosheng, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Huawei yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye faaliyetlerine 2002 yılında başlayan Huawei'in bugün 500'ün üzerinde çalışanı bulunuyor. Huawei, 3 yıl içinde 350'si Ar-Ge Merkezi'nde, 150'si Teknik Destek Merkezi'nde olmak üzere toplam 500 Türk mühendise iş imkanı sağlamayı planlıyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi'nde yerel ve uluslararası pazarların telekomünikasyon ihtiyaçlarına yönelik ileri teknoloji ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bunlar arasında, katma değerli servisler, ücretlendirme ve faturalandırma, çağrı merkezi ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi ürün ve hizmetler yer alıyor. Ayrıca, yazılım ürünleri, kablosuz teknolojiler (2G/3G/4G) ve ALL-IP, sabit mobil yakınsama (FMC), yeni nesil şebekeler (NGN) alanlarında analiz ve araştırmalar, ürün planlama, optimizasyon, performans iyileştirme ve pazara uyarlama uygulamalarının yürütülmesi planlanıyor.

Bölgenin birleştiği merkez olacak

Açılış töreninde konuşan Huawei Global Başkan Yardımcısı Jiang Yafei, "Önümüzdeki dönemde operatör, müşteri ve kurumsal projeler odaklı çalışan 350'den fazla Türk Ar-Ge mühendis ekibinin oluşturulması için 50 milyon doların üzerinde yatırım yapacağız" dedi. Türkiye'de gerçekleştirilecek Ar-Ge çalışmalarını değerlendiren Huawei Yazılım Başkan Yardımcısı Huang Jian de, "Türkiye'nin kaliteli Ar-Ge kaynakları ile Avrupa, Asya ve Afrika'yı birleştiren coğrafi konumunu kullanarak, Ar-Ge uzmanlığımızı en iyi şekilde sunmayı, sürekli gelişen Ar-Ge stratejimizi uygulamayı, müşterilerimize daha iyi hizmet ve ürünleri zamanında sağlamayı ve Türkiye'deki bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişimini teşvik etmeyi hedefliyoruz" dedi.

ABD, Almanya, Çin, Hindistan, İsveç ve Türkiye olmak üzere dünya çapında 15 Ar-Ge ve 20 inovasyon merkezi bulunan Huawei, çalışanlarının yaklaşık yüzde 46'sını Ar-Ge çalışmalarına dahil ediyor. Her yıl gelirlerinin yüzde 10'dan fazlasını Ar-Ge yatırımı olarak değerlendiren Huawei, bu alanda faaliyet gösterdiği ülkelere istihdam sağlayarak da katkıda bulunuyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi hakkında notlar:

- Dünyadaki 15. Ar-Ge merkezi olan, Türkiye Ar-Ge Merkezi, Huawei'in ikinci en büyük uluslararası Ar-Ge merkezi olacak. Bu Ar-Ge merkezi ayrıca Türkiye, Avrupa ve BDT'yi kapsayan Bölgesel Ar-Ge Müdürlüğü olacak.

- Huawei Türkiye Ar-Ge merkezinde 3 yıl içinde toplam 350 Türk mühendise iş imkanı sağlanacak. Ayrıca 3 yıl içinde 150 mühendisin de Teknik Destek Merkezi'nde çalışması planlanıyor. 3 yıl içinde toplamda 500'den fazla Türk mühendisi Ar-Ge ve Teknik Destek Merkezlerinde istihdam edilecek.

- Türk mühendislerinin istihdam edileceği bu merkezlerle, Huawei yüksek teknoloji birikimini Türkiye'ye aktarmayı ve yeni mezunlar ile sektör profesyonellerine iş imkanları yaratmayı hedefliyor.

- Huawei, Türkiye'deki çalışanlarına, iş ortaklarına ve sektöre, gelecek nesil telekom teknolojileri alanındaki deneyim ve uzmanlığını aktararak, Ar-Ge merkezi için 3 yıl içinde 50 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Kaynak : btnet.com.tr

Tüm Haberler