Skip Navigation Links.
Duyuru Selen Net
Apple, Asya'daki fabrikaları teftişe çıktı Selen Net
Bookmark and Share 03.02.2010

Endüstrinin en büyük müşterilerinden biri olan Apple, Asya'daki anlaşmalı fabrikaları denetledi; sonuç rezalet.

Apple'ın Tayvan, Çin, Singapur, Tayland ve Malezya'ya yayılmış bir dolu anlaşmalı üreticisi var. Markanın çok popüler olan ve kendisine yılda milyarlarca dolar gelir getiren ürünlerini üreten bu fabrikalar, bulundukları ülkelerden de anlayabileceğiniz gibi ucuz iş gücüne ve insanlık dışı çalışma saatlerine bağımlı durumda.

Bu yorumu rahatça yapabiliyoruz çünkü bu fabrikaları denetleyen Apple durumun ne kadar kötü olduğunu kendi eliyle açıklamış durumda. Markanın Tedarikçi Sorumluluk Raporu 2010'dan ortaya çıkan verilere göre saydığımız bu ülkelerde bulunan fabrikaların çoğunluğu rezalet boyutunda koşullarda çalışıyor:

  • Rapora göre fabrikalarda toplam 11 adet çocuk işçi çalıştırıldığı tespit edilmiş. Sanırız fabrika sahipleri bu durumdan hiç çekince duymuyorlar çünkü çocuk işçi çalıştırdıklarını resmi evraklara bile işlemişler.
  • Fabrikaların yüzde 54'ünde Apple'ın belirlediği haftalık sınır olan 60 saatlik çalışma süresinin üzerine çıkıldığı belirlenmiş. Bu arada Apple'ın kafasına göre belirlediği bu saatler Çin Hükümeti'nin izin verdiğinin 10 saat üzerinde... Neresinden tutsak elimizde kalıyor yani.
  • İşletmelerin yüzde 24'ü zaten normalin çok üstünde çalıştırdıkları bu işçilere ülkedeki asgari ücretin bile altında ödeme yapıyorlar. Ülkedeki asgari ücret ne derseniz ayda 800 yuan (175 TL).
  • Fabrikaların yüzde 61'inin işçilerin güvenliği ile ilgili tedbirleri almadıkları da ortaya çıkmış. Ayrıca bu işletmelerin yüzde 57'sinin çevre ile ilgili önlemleri almadıkları için çalışma izinleri bile yokmuş.

Durumun gün yüzüne çıkmasını sağlayan Apple, öncelik olarak çocuk işçi çalıştırdığını gururla resmi evraklara bile yazan işletmeler hakkında gerekeni yapmış. Diğer sorunların çözülmesi için ise adı geçen fabrikalara süre verilmiş, aksi halde anlaşmaların iptal edileceğini ve tazminat talep edileceğini bildirmiş. Ancak bu rezaletin yaşandığı hiç bir işletme ile ilişiğini kesme kararı almamış.

Bu noktada ne kadar anlamlı gelecek bilemiyoruz ama şirketin bu sonuçları kamuya açıklaması hayli cesur bir hamle. Ayrıca yine şirket tarafından belirtildiği üzere bu tarz denetimleri yapan tek üretici de kendileriymiş. (Kaynak: Apple)

Apple'ın yayınladığı raporun tamamını burada bulabilirsiniz (İngilizce).

Tüm Haberler