Skip Navigation Links.
Duyuru Selen Net
IE6 üzerindeki baskı büyüyor Selen Net
Bookmark and Share 02.03.2010

Google ve Almanya hükümetinden sonra İngiltere de 9 yaşındaki Internet Explorer 6'nın güvenlik açıkları nedeniyle kullanılmaması gerektiği uyarısı yaptı.

Microsoft’a ait Internet Explorer 6’nın güvenlik açıkları nedeniyle kullanım dışı bırakılmasına yönelik baskılar artıyor.

Google’ın aşamalı olarak IE6 desteğini çekeceğini açıklamasından sadece iki gün sonra İngiltere Sağlık Bakanlığı da kendisine bağlı birimleri “IE6’dan daha yeni ve modern bir tarayıcı kullanmaları” yönünde uyardı.

Google’ın geçen ay Çin’deki yönetimle başlattığı sansür ve siber-saldırı tartışmasında IE6 kritik rol oynuyordu. Çinli korsanların bu tarayıcıdaki güvenlik açıklarını kullanarak ülkedeki muhalif isimlerin Gmail hesaplarını ‘hack’lediği belirtilmişti.

İngiltere’den önce Almanya ve Fransa içişleri bakanlıkları da benzeri tehlikeye dikkat çekerek ülke vatandaşlarını “Explorer’dan daha yeni ve güvenilir tarayıcılar kullanmaya” davet etmişti.

Internet Explorer 6 sürümü, yaklaşık 9 yaşında ve ondan sonra Microsoft tarafından 7 ve 8 sürümleri yayınlandı. Ancak sürüm yükseltmeyen milyonlarca insan hala IE6 kullanıyor.

ABD’de de ie6nomore adıyla başlatılan kampanya 70 web firması tarafından destekleniyor ve eski tarayıcının “interneti geriye götürdüğü” savunularak derhal Microsoft tarafından terkedilmesi isteniyor.

Kaynak : NTVMSNBC

Tüm Haberler