Skip Navigation Links.
Duyuru Selen Net
Air Asia X’in tartışılan uygulaması Selen Net
Bookmark and Share 02.12.2013

Çocuk ağlamasının olmadığı bir uzun mesafeli uçuş düşünebilir misiniz? Eksta bir ücret karşılığında, Malezya havayolu AirAsia X’ten bilet alanlar için bu hayal gerçeğe dönüşecek. Geçen hafta AirAsia’nın uzun mesafeli uçuşlarını gerçekleştiren AirAsia X’in Çin, Tayvan, Japonya, Kore, Avusturalya ve Nepal uçuşlarını gerçekleştiren Airbus A330-300 uçaklarında; çocukların bulunmadığı sessiz alanlar oluşturulmaya başlandı. Tartışma yaratan bu yeni politika ile 12 yaşından küçük çocukların, ekonominin ilk 7 sırasını kapsayan Sessiz Bölge’ye alınması yasaklandı. Bu bölüm, uçağın geri kalanından perdeler ile ayrılmış ve dinlendirici bir atmosfer oluşturmak için daha yumuşak bir aydınlatma kullanılmış. Sessiz alandan bilet almanın, yolculara 35 ila 110 Malezya Ringiti ek bir maliyeti olacak.

AirAsia bu yöntemi test eden ilk havayolu değil.  Malaysia Air; Temmuz 2012’de benzer bir politika uygulayarak, Kuala Lumpur – Londra seferini gerçekleştiren A380 uçaklarının üst katına 12 yaşın altındaki çocukların alınmasını yasakladı.

Fakat AirAsia’nın bu kararı birçok soruya yol açtı. Bir uçağın yedi sırasına çocukların oturmasını yasaklamak; gerçekten gürültüyü ortadan kaldırıp, daha huzurlu bir uçuş sağlayacak mı? Bu yasağa ailelerin tepkisi ne olacak?   

airfarewatchdog.com’un kurucusu George Hobica’nın NBC’ye söylediğine göre bir havayolunun belirli koltukları, belirli yolculara tahsis etmesi lojistik olarak doğru değil. En son uçaklarda sigara içildiğinde böyle bir uygulama yapılıyordu ve sigara içilen bölümün 1 sıra ötesinde oturunca bile sigara dumanından etkileniliyordu. Dolayısıyla ağlayan çocuğun 1 sıra ötesinde oturmak da pek bir fark yaratmayacak.

The Cranky Flier blog yazarı Brett Snyder da yine NBC’yle yaptığı röportajda, aileler için birbirine yakın oturmanın zaten yeterince zor olduğunu; bu durumda ailelerin oturabileceği daha az koltuk kalacağını söyledi.

Bununla birliktearaştırmacılar, bu politikaları destekleyen birçok uçak yolcusu olduğunu da buldu. İngiliz Telegraph gazetesi 2012’de düzenlediği bir ankette, okuyucuların yaklaşık % 70'inin çocuksuz uçuşları desteklediğini öğrendi. Hatta İngiltere’nin ebeveyn internet sitesi parentdish.co.uk’de yer alan yorumlar bile AirAsia’nın yeni politikasını destekler nitelikte.

AirAsia yeni uygulamanın nasıl karşılanacağını görmek için beklerken, diğer havayolları çocuk dostu uçuş uygulamalarını tanıtıyor. Gulf Air ve Emirates yolculara ücretsiz dadı hizmeti sunuyor. Yeni bir Amerikan web sitesi olan Nanny in the Clouds çocuklu yolcularla, aynı uçuşta yer alan potansiyel bakıcıları bir araya getiriyor.  

Kaynak: Passport blog
Tüm Haberler